اشتباهات رایج پخت غذا

زیبا کیانی
6 دقیقه

زمانی که کاری را به طور روتین و روزمره انجام دهید، بسیاری از نکات و ریزه کاری را فراموش خواهید کرد. غذا پختن یکی از این کارهای روزانه است که بسیاری از افراد اشتباهات رایج پخت غذا را مرتکب می شوند بدون اینکه متوجه شوند.

شاید از نظر بسیاری از مردم کم نمک بودن، شور بودن، شفته شدن یا سوختن غذا را در دسته اشتباهات رایج پخت غذا به حساب آید. اما در واقع برخی فوت و فن آشپزی وجود دارد که رعایت آنها تاثیر مستقیمی در طعم و مزه غذا دارد.

اشتباه در استفاده از مواد اولیه در آشپزی

یکی از اشتباهات رایج در پخت غذا که اغلب خانم ها و آقایان انجام می دهند بدون اینکه متوجه شوند، استفاده از مواد اولیه سرد است. گرچه این اصل کم و بیش در پخت کیک و شیرینی رعایت می شود اما کمتر کسی قبل از آشپزی، مواد اولیه را از یخچال بیرون می آورد تا به دمای محیط برسند. انجام ندادن این اصل نه تنها در طعم و مزه غذا تاثیر دارد بلکه مدت زمان پخت آن را نیز بالا می برد.

اشتباه در پخت برنج

برنج یکی از غذاهای اصلی ایرانیان است اما نحوه دم کردن برنج یکی از اشتباهات رایج در پخت غذا است که بسیاری آن را مرتکب می شوند. باز کردن در قابلمه به قصد بررسی پخت یا دم کشیدن برنج باعث خروج بخار و حرارت برنج و به تاخیر انداختن پخت می شود. بهتر است انگشت خود را خیس کنید و به صورت لحظه ای به دیواره قابلمه بچسبانید. اگر گرم باشد بدین معنی است که برنج دم کشیده است.

اشتباهات رایج پخت غذا

اشتباه در استفاده از فر

آیا برای شما هم اتفاق افتاده که به هنگام پخت غذا در فر، چندین بار در فر را باز کنید و میزان پخت را چک کنید؟ همین یک کار کوچک پخت غذا را به تاخیر می اندازد. چون به محض باز کردن فر، دمای آن کاهش پیدا کرده و تا به دمای مورد نظر برسد زمان می برد. بهتر است برای بررسی میزان پخت غذای درون فر، چراغ آن را روشن کرده و از پشت شیشه نگاه کنید.

اشتباه در پخت ماکارونی

شاید بتوان افزودن روغن به رشته های ماکارونی را در رتبه اول اشتباهات رایج پخت غذا نام برد. با اینکه اکثر آشپزها این کار را انجام می دهند، اما از لحاظ اصولی درست نیست. روغن نه تنها از چسبیدن رشته های ماکارونی جلوگیری نمی کند بلکه مانع چسبیدن مواد ماکارونی به رشته ها نیز می شود. به جای این کار می توانید هنگام جوشیدن آب، رشته ها را به طور مداوم مخلوط کنید تا از چسبیدن آنها به یکدیگر جلوگیری کنید. همچنین تا زمانیکه رشته ها خنک هستند مایع ماکارونی را به آن اضافه کنید تا به جای چسبیدن رشته ها به یکدیگر، به مواد بچسبند.

اشتباه در پخت خاگینه

بیش از نیمی از مردم در دستور پخت خاگینه از شیر نیز برای نرمی و لطافت بیشتر آن استفاده می کنند. چرا که تصور می کنند همان تاثیری که شیر بر روی کیک دارد برای خاگینه نیز دارد، اما این تصور کاملا اشتباه است. اضافه کردن شیر به خاگینه، باعث کشدار و لاستیکی شدن تخم مرغ ها می شود. در نتیجه خاگینه بافت ترد خود را از دست می دهد و برای خوردن آن نیاز به جویدن بیشتری دارید.

عدم مطالعه صحیح دستور پخت

یکی دیگر از اشتباهات رایج پخت غذا عدم مطالعه ی صحیح و پیروی از دستور پخت آن غذاست. اگرچه ممکن است شما تجربه‌ی قبلی در آشپزی داشته باشید، اما هر غذا نیاز به دستور پخت خاص خود دارد. عدم مطالعه صحیح دستور پخت می‌تواند باعث تغییر در طعم و بافت غذا گردد. بهتر است قبل از شروع به پخت هر غذا، دستورالعمل‌ها را به دقت مطالعه و به ترتیب اقدام کنید.

پخت غذا نیازمند ترتیب خاصی از مراحل است که باید به آن پایبند باشید. مثلاً، برخی از غذاها نیازمند آماده‌سازی مواد اولیه، سپس سرخ‌کردن و در نهایت پخت نهایی هستند. عدم رعایت ترتیب صحیح مراحل می‌تواند باعث آسیب دیدن غذا و یا نرسیدن به نتیجه‌ی مطلوب شود.

سخن آخر در پخت غذا

از آنجایی که آشپزی یک هنر و علم است، اشتباهات رایج پخت غذا می‌توانند به کیفیت و طعم نهایی غذاها آسیب بزنند. اما با مطالعه دستور پخت درست، رعایت ترتیب مراحل پخت، کنترل حرارت بهینه، انتخاب مواد اولیه با کیفیت و اندازه‌گیری دقیق مواد، می‌توانید مهارت‌های خود در آشپزی را بهبود داده و غذاهای خوشمزه‌تری ایجاد نمایید. این نکات ساده به شما کمک می‌کنند تا به یک آشپز حرفه‌ای تبدیل شوید و لذت آشپزی را به اوج برسانید.

اشتراک گذاری این مطلب
متن دیدگاه