بهترین راه برای نگهداری گوشت

زیبا کیانی
5 دقیقه

راه های نگهداری از گوشت

چگونه گوشت تازه خریداری شده را بدون از دست دادن طعم آن و خواص ارگانولپتیک آن نگهداری کنیم؟ نحوه نگهداری گوشت قرمز بسیار ساده است. می دانیم که وقتی صحبت از غذای خام می شود، نگرانی ها دربارهی خطر رشد بیش از حد باکتری ها افزایش می یابد. با این حال، با چند مرحله ساده، می توانیم با خیال راحت مواد غذایی از جمله گوشت را تازه نگه داریم. بنابراین بهترین روش ها را برای نگهداری گوشت را بررسی می کنیم:

نگهداری گوشت تازه در یخچال

ساده ترین راه برای نگهداری گوشت تازه نگهداری آن در یخچال است. بسته به تعداد برش های گوشت، نوع بسته بندی و البته تاریخ تولید گوشت، می توانید از آن به مدت 6 تا 7 روز نگهداری کنید. برای نگهداری بهتر گوشت در یخچال، چند نکته ساده را در نظر داشته باشید:

بهتر است گوشت را در ظرف بسته بندی که آن را خریده اید، نگهداری نکنید. گوشت را از پلاستیک جدا کرده، با دستمال کاغذی خشک کنید و در یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی قرار دهید و درب آن را محکم ببندید.

گوشت را در آخرین قفسه یخچال خود قرار دهید، جایی که دمای آنجا سردتر می باشد، این امر باعث میشود که  باکتری های موجود در گوشت کمتر تکثیر شوند.

زمانی که تصمیم گرفتید از گوشت برای پخت و پز استفاده کنید، حدود 30 دقیقه قبل از شروع پخت، آن را از یخچال خارج کنید. دقت کنید که گوشت بوی بدی ندهد و رگه های خاکستری یا سبزی وجود نداشته باشند.

نگهداری گوشت

نحوه نگهداری گوشت تازه در فریزر

اگر می خواهید گوشت تازه خریداری شده را برای مدت طولانی تری نگهداری کنید، بهترین راه این است که آن را در فریزر قرار دهید. قبل از نگهداری گوشت در فریزر، گوشت را از ظرف بسته بندی خارج کرده و با دستمال کاغذی پاک کنید تا مایع و آب اضافی آن گرفته شود سپس در ظرف مخصوصی قرار دهید.

برای نگهداری گوشت تازه در فریزر توصیه می کنیم از ظروف پلاستیکی یا شیشه ای دربسته یا کیسه های مناسب برای انجماد استفاده کنید. همیشه روی گوشتی که می خواهید در فریزر نگهداری کنید برچسبی بزنید که تاریخ انجماد را نشان دهد.

نگهداری گوشت

بهترین شرایط برای حفظ کیفیت گوشت تازه

در مورد انتخاب گوشت تازه و نحوه نگهداری آن توضیح دادیم. اما مهم نیست که چه گوشتی را در یخچال یا فریزر قرار می دهید، همیشه باید مراقب باشید که اشتباهات کوچک زیر را مرتکب شوید که می تواند فرآیند نگهداری را خراب کند:

هرگز برش های گوشت تازه را در تماس با گوشت پخته شده قرار ندهید. باکتری های مواد غذایی خام می توانند مواد غذایی که از قبل پخته شده را آلوده کنند.

همیشه از ظروف در بسته، کیسه های فریزر یا بسته بندی پلاستیکی برای نگهداری گوشت استفاده کنید. همیشه انواع مختلف گوشت (مرغ، بوقلمون، گوشت گاو) را جداگانه بسته بندی و نگهداری کنید. زمانی که تصمیم گرفتید از گوشت منجمد برای پخت غذای خود استفاده کنید، حداقل 12 ساعت قبل از پخت آن را از فریزر خارج کنید و بگذارید به تدریج یخ زدایی شود.

نگهداری گوشت

تا چه زمانی می شود از گوشت استفاده کرد؟

همه تکه های گوشت یکسان نیستند و بسته به فرآیند بسته بندی و نوع گوشت، زمان و روش نگهداری نیز می تواند تغییر کند:

گوشت چرخ کرده، باید ظرف 24 ساعت پس از خرید مصرف شود. گوشت گاوی که به درستی بسته بندی کرده اید، را می توانید به مدت 5 روز در یخچال و تا 12 ماه در فریزر نگهداری کنید. بهتر است در کیسه وکیوم بسته بندی شود. گوشت مرغ و بوقلمون را نباید بیش از 2 تا 3 روز در یخچال نگهداری کرد و تا 6 ماه در ظروف در بسته داخل فریزر قابل نگهداری است.

 

شاید این مطالب را نیز بپسندید:
طرز تهیه باقالی پلو با ماهیچه
طرز تهیه آبگوشت، بهترین غذای سنتی ایرانی

برچسب خورده:
اشتراک گذاری این مطلب
متن دیدگاه