بهترین روش دم کردن زعفران

بهترین روش دم کردن زعفران

زعفران یکی از اصیل ترین و پرکاربردترین چاشنی های ایرانی می باشد. نحوه دم کردن زعفران نیز تاثیر زیادی در رنگ و عطر آن دارد. برخلاف باور عموم، نباید زعفران را مانند چایی بر روی حرارت مستقیم دم کرد! دم کردن این طلای قرمز روش خاصی دارد. بسیاری از آشپز ها از عصاره یا اسپری زعفران استفاده می کنند. اما مسلم است که هیچ یک از این محصولات جایگزین کیفیت زعفران تازه و طبیعی در غذاهایی همچون قیمه، ته چین و… نمی شود.

با یادگیری بهترین روش دم کردن زعفران علاوه بر صرفه جویی در مصرف زعفران، شاهد رنگ دهی بیشتری نیز خواهید بود. از این روش دم کردن می توانید برای هر نوع غذاها، شربت و شهد استفاده کنید.

استفاده از یخ

بهترین روش برای دم کردن زعفران ، کمک گرفتن از چند تکه یخ است. با این روش می توان حداکثر استفاده از رنگ و عطر تار و پود زعفران برد. برای این کار مقداری زعفران آسیاب شده را در ظرف شیشه ای درب دار بریزید. چند تکه یخ روی آنها قرار دهید و ظرف را در محیط آشپزخانه قرار دهید تا یخ ها به آرامی آب شوند. سپس مقدار اندکی آب جوش روی زعفران ها بریزید و در ظرف را ببندید. پس از چند دقیقه زعفران شما آماده است.

دم کردن زعفران با یخ

این عصاره زعفران را همان لحظه می توانید استفاده کنید. حتی می توانید مقداری از زعفران را برای استفاده های بعدی در ظرف های جایخی بریزید و در فریزر نگهداری کنید. این روش گرچه زمان بر است و کمی صبر و حوصله می خواهد اما بهترین نتیجه را به شما خواهد داد. بنابراین توصیه می شود این روش را چندین ساعت قبل از مهمانی و پختن غذا انجام دهید.

روش های دیگر برای رنگ دهی زعفران

علاوه بر روش استفاده از یخ برای دم کردن زعفران ، روش های دیگری نیز وجود دارند که شما را سریع تر به نتیجه می رسانند.

روش اول

اگر دم کردن زعفران را برای برنج مهمانی می خواهید و فرصت کافی هم ندارید، این روش را امتحان کنید. مقداری زعفران را کاملا پودر و آسیاب کنید. سپس آن را داخل قوری مخصوص یا لیوان کوچک بریزید و آن را وسط برنج در حال دم کشیدن قرار دهید. با این کار همزمان با دم کشیدن برنج، زعفران نیز رنگ می گیرد و دم می کشد. این روش یک مزیت دیگر نیز دارد و آن این است که به دلیل قرار گیری برنج و زعفران در جوار یکدیگر، عطر و بوی خوش زعفران به برنج ها نیز سرایت می کند.

زعفران

روش دوم

مقداری زعفران پودر شده را به همراه آب جوش درون ظرف نشکن بریزید. این ظرف را در کنار حرارت شعله های گاز قرار دهید. سرعت دم کردن زعفران با این روش بالا می باشد. به هیچ وجه ظرف حاوی زعفران را در معرض حرارت بالا و مستقیم قرار ندهید.

روش سوم

روش سوم دم کردن زعفران ، ترکیبی از دو روش آب جوش و یخ می باشد. توصیه می شود زمانی که وقت کمی در اختیار دارید از این روش استفاده کنید. در این روش باید زعفران هاون کوبی شده را داخل آب جوش بریزید و بعد از 30 ثانیه به آن چندین تکه یخ اضافه کنید. مواجه شدن زعفران با شوک گرما و سرما، سبب تسریع آزاد شدن رنگ آن می شود.

زعفران به عنوان یک چاشنی

چاشنی زعفران را می‌توانیم با توجه به میل و مزاجمان به صورت خالص یا ناخالص تهیه کنیم. به این شکل که زعفران هاون کوبی شده  را با ادویه‌ها یا سبزی‌های خشک پودر شده ی دیگر مخلوط کرده و ادویه جادویی و حرفه‌ای درست کنیم یا به صورت خالص و بدون مخلوط کردن با چیزهای دیگر استفاده کنیم.

لازم به ذکر است. زعفران خام بهترین نوع زعفران برای خرید و استفاده است. این نوع زعفران کمترین احتمال تقلب را دارد و معمولا اصل است.

 

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *