چرا تخم مرغ بخارپز بهتر از تخم مرغ آب پز میباشد

زیبا کیانی
5 دقیقه

زمانی که تخم مرغ را بخارپز می کنید متوجه می شوید که، تخم‌مرغ‌ها بهتر پخته می‌شوند و پوست آنها راحت‌تر جدا میشوند. تخم مرغ بخارپز شده سریع تر آماده می شود. در روش بخارپز کردن، شما تخم‌مرغ‌ها را مستقیماً به بخار آب داغ اضافه میکنید، به جای اینکه آن‌ها را در تابه‌ای با آب سرد قرار دهید که به آرامی به جوش می‌آید.

هنگامی که بخار برای پختن تخم مرغ به پوسته آن نفوذ می کند، باعث می شود سفیده به سرعت از غشای داخلی تخم مرغ جدا شود و جدا کردن پوست تخم مرغ راحت تر شود. هنگامی که تخم مرغ را در آب سرد قرار می دهید، سفیده تخم مرغ به غشاء داخلی آن می چسند و جدا کردن پوست تخم مرغ را دشوار می سازند.

همچنین بخارپز کردن تخم مرغ باعث صرفه جویی در زمان می شود. انتظار برای جوشیدن آب یکی از کسل کننده ترین قسمت های آشپزی است. برای بخارپز کردن تخم مرغ، به جای مقدار زیادی آب، فقط مقدار کمی  آب را به جوش می آورید.

تخم مرغ بخارپز

طرز تهیه تخم مرغ بخارپز

یک سبد فلزی انتخاب کنید سپس آن را داخل قابلمه بگذارید و قابلمه را به اندازه ای از آب پر کنید، تا آب به کف سبد فلزی برسد. اگر از سبد استفاده نمی کنید، کف یک قابلمه را تا 2 الی 3 سانتی متر از آب پر کنید.

آب را روی حرارت زیاد بگذارید تا به جوش بیاید و تخم مرغ ها را به قابلمه اضافه کنید. حرارت را کم کرده. زمان پخت برای تخم مرغ ها 6 الی 15 دقیقه است. اگر دوست دارید زرده تخم مرغ عسلی باشد بهتر است بعد از 6 دقیقه شعله گاز را خاموش کنید. برای اینکه زرده تخم مرغ نسبتاً سفت باشد، 12 دقیقه کافی است. برای اینکه زرده کاملا سفت باشد، 15 دقیقه زمان نیاز است.

توصیه می کنیم چند دقیقه قبل از اینکه شعله را خاموش کنید، ابتدا یک تخم مرغ را بردارید، آن را با آب سرد بشویید و سپس پوست آن را جدا کنید تا ببینید آیا مورد علاقه شما است یا خیر. دستورهای پخت دیگر ما را نیز حتما بررسی کنید.

خوردن تخم مرغ بخارپز چه فوایدی دارد؟

تخم مرغ بخارپز یک وعده غذایی مغذی و کم کالری است. تخم مرغ منبع فوق العاده ای از پروتئین و همچنین منبع خوبی از ویتامین های B، روی، کلسیم و آنتی اکسیدان است. در نتیجه، تخم مرغ به شما در مدیریت وزن، بهبود سلامت چشم و قلب کمک می کند.

آیا خوردن هر روز تخم مرغ درست است؟

خوردن 3 الی 4 عدد تخم مرغ آب پز در روز اشکالی ندارد. هیچ گونه عوارض جانبی ایجاد نمی کند. در عوض، فواید متعددی مانند کاهش کلسترول، بهبود سلامت چشم، مدیریت وزن و غیره به همراه دارد.

چند تخم مرغ باید در روز بخورید؟

یک فرد بالغ می تواند 1 تا 3 عدد تخم مرغ در روز مصرف کند. با این حال، خوردن بیش از 3 الی 4 عدد تخم مرغ ممکن است منجر به عوارض جانبی از جمله افزایش کلسترول شود. بنابراین مصرف حداکثر 4 عدد تخم مرغ توصیه می شود.

تخم مرغ بخارپز

آیا خوردن تخم مرغ برای پوست مفید است؟

تخم مرغ بخارپز حاوی ویتامین ها و مواد مغذی است که به حفظ زیبایی پوست و جلوگیری از متلاشی شدن بافت آن کمک می کند. علاوه بر این، تخم مرغ حاوی لوتئین و گزانتین، دو آنتی اکسیدان مهم است که به محافظت از پوست شما در برابر اثرات مخرب اشعه ماوراء بنفش مانند لکه های قهوه ای و سرطان کمک می کند.

خوردن تخم مرغ چه عوارضی دارد؟

اگر چه هیچ عارضه جانبی قابل توجهی در خوردن تخم مرغ بخارپز وجود ندارد. اما، زمانی که تخم‌مرغ درست پخته نشود، می‌تواند منجر به نفخ، استفراغ و سایر بیماری های مربوط به معده شود. علاوه بر این، خوردن بیش از حد تخم مرغ ممکن است بر کلیه ها تاثیر منفی بگذارد. بنابراین توصیه می شود که آنها را در حد اعتدال مصرف کنید.

برچسب خورده:
اشتراک گذاری این مطلب
متن دیدگاه