بهترین راه برای خشک کردن میوه ها در خانه

زیبا کیانی
6 دقیقه

خشک کردن میوه یک راه عالی برای استفاده از میوه هایی که در فصول دیگر به راحتی در دسترس نیستند. برای استفاده از میوه خشک نیازی به صرف هزینه زیاد و خرید چیپس میوه نیست. می توانید خودتان در خانه این کار را انجام دهید و میوه مورد علاقه خود را با روش های مختلف خشک کنید.

در این مقاله از جاست ایت تصمیم داریم طرز تهیه میوه خشک در خانه را به شما معرفی کنیم. یکی از راه های جلوگیری از خراب شدن میوه های اضافی در خانه، خشک کردن میوه است. میوه خشک یک غذای خوشمزه و سالم است که می توان از آن به عنوان یک میان وعده استفاده کرد. چیپس میوه نیز سرشار از مواد مغذی است و یک میان وعده مفید و سالم برای کودکان می باشد.

خشک کردن میوه

روش های  مختلف خشک کردن میوه

همانطور که گفته شد بسته به امکانات، روش های خشک کردن میوه متفاوت است. به عنوان مثال، برای خشک کردن میوه، می توانید این کار را با استفاده از آفتاب، تستر، فر یا خشک کن میوه انجام دهید. خشک کردن میوه مراحل خاص خود را دارد پس بهتر است در تهیه چیپس میوه تمام مراحل را به دقت انجام دهید.

کیفیت چیپس میوه تهیه شده به روش های فوق تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد اما از نظر ظاهری ممکن است خشکبار ظاهر بهتری در دستگاه های خشک کن داشته باشند.

خشک کردن میوه در آفتاب

برای خشک کردن میوه با این روش به ابزار خاصی نیاز نیست، فقط باید چند روز متوالی آب و هوا، آفتابی باشد. این روش یکی از رایج ترین روش های تهیه میوه خشک در خانه است. به این ترتیب برای خشک کردن میوه ها عمل کنید.

ابتدا میوه ها را به ورقه های نازک برش دهید. در مرحله بعد، برای حفظ ظاهر بهتر میوه، خوب است میوه را به آرامی داخل یک کاسه شربت حاوی آب سرد، شکر و یک قاشق غذاخوری آبلیمو به مدت نیم ساعت قرار دهید. در صورت تمایل می توانید میوه ها را پوست بگیرید برای این کار میوه ها را به مدت 30 ثانیه در آب جوش و سپس آب سرد قرار دهید تا پوست میوه به راحتی جدا شود.

خشک کردن میوه

میوه های خرد شده را با فاصله در سینی بچینید. بهتر است سینی مورد نظر از جنس  استیل یا فایبرگلاس با روکش تفلون باشد. برای تسریع زمان خشک شدن میوه ها، بهتر است ظرف را در فاصله ای از سطح زمین قرار دهید. این باعث می شود هوا جریان داشته باشد و میوه ها سریعتر خشک شوند. اگر می خواهید میوه ها در زمان کمتری خشک شوند، می توانید یک ورقه آلومینیومی زیر سینی قرار دهید.

خشک کردن میوه با دستگاه

از این دستگاه که به خشک کن میوه معروف است برای خشک کردن انواع خوراکی ها نیز استفاده می شود. در واقع علاوه بر میوه ها، برای خشک کردن گوشت، غلات و سبزیجات نیز استفاده می شود. برای خشک کردن میوه ها با این دستگاه نیازی به کار خاصی نیست، مانند سایر روش ها پس از برش میوه ها، آنها را در دمای مناسب داخل دستگاه قرار می دهیم.

در استفاده از این روش نیز مانند سایر روش ها، بهتر است میوه ها را قبل از قرار دادن در دستگاه در شربت آبلیمو قرار دهید، به خصوص در مورد میوه هایی مانند موز و سیب، بهتر است آنها را داخل شربت بگذارید.

زمان مورد نیاز برای خشک کردن میوه در این دستگاه به عوامل مختلفی از جمله ضخامت چیپس میوه، نوع میوه و ابعاد آن بستگی دارد. می توان گفت زمان لازم برای خشک شدن میوه در این دستگاه 12 ساعت می باشد.

میوه را با فر خشک کنید

برای خشک کردن میوه با استفاده از فر نیازی به ابزار پیچیده و خاصی نیست. تنها چیزی که نیاز دارید یک فر، کاغذ روغنی، آستر سیلیکونی و سینی پیتزا یا گریل است. فقط به خاطر داشته باشید که برای خشک کردن میوه با استفاده از فر، بهتر است این کار را در دمای پایین انجام دهید تا از رشد باکتری در میوه جلوگیری شود.

درجه فر را روی دمای 54 تا 71 درجه سانتیگراد تنظیم کنید. پس از پوشاندن سینی با کاغذ روغنی، میوه ها را با فاصله روی سینی قرار دهید. روی میوه ها را با آستر بپوشانید. پس از قرار دادن میوه ها در فر، سینی را هر دو ساعت یکبار بچرخانید. پس از خشک شدن میوه ها و بیرون آوردن آن ها از فر، بهتر است چند روز در ظرف های شیشه ای بدون درب بریزید تا رطوبت باقی مانده تبخیر شود.

اشتراک گذاری این مطلب
متن دیدگاه