در هنگام انتخاب گوشت تازه به این نکات توجه کنید

زیبا کیانی
6 دقیقه

هنگام خرید و انتخاب گوشت تازه، بیشتر ما به دنبال تکه های گوشتی هستیم که رنگی روشن و ظاهری تازه داشته باشند. اما در بیشتر موارد تشخیص گوشت تازه و با کیفیت آسان نیست. این مشکل زمانی حاد می شود که بعد از چند روز رنگ گوشت تغییر کند و بوی نامطبوعی بدهد.

نحوه تشخیص گوشت تازه از گوشت فاسد

برای انتخاب گوشت تازه و باکیفیت باید مواردی مانند رنگ، بو، بافت، میزان چربی و… را بررسی کنید که در اینجا مهم ترین نکات برای خرید گوشت تازه آورده شده است:

رنگ گوشت، میزان سلامت گوشت را تعیین می کند.

می توان گفت که رنگ گوشت قرمز بین بین رنگ بنفش، قرمز و قهوه ای متفاوت باشد. اگر رنگ گوشت قهوه ای باشد یعنی در معرض اکسیژن قرار گرفته و خوردن آن بی خطر است. شاید متوجه شده باشید که رنگ گوشت طیور تا حدودی متفاوت است، زیرا رژیم غذایی طیور باعث تغییر رنگ گوشت آنها می شود. بنابراین رنگ گوشت مرغ تازه می تواند از سفید تا کرمی و زرد متغیر باشد.

گوشت تازه

گوشت مرغوب نباید بوی نامطبوعی داشته باشد.

بیشتر مردم بوی گوشت تازه را دوست ندارند، بنابراین بسیاری از خانم ها به سختی می توانند تشخیص دهند که عطری که به مشامشان می رسد بوی گوشت معمولی است یا از گوشت فاسد ایجاد شده. زیرا بوی گوشت در واقع بهترین راه برای تشخیص تازه بودن گوشت است. اگر بو به هر طریقی تند است (یا بوی گوشت گندیده می دهد)، پس از آن دوری کنید. گوشت تازه بوی گندیده ندارد.

به شکل ظاهری گوشت توجه کنید.

با انتخاب گوشت تازه و آشنایی با نحوه نگهداری از گوشت به راحتی می توانید گوشت مرغوب را تشخیص دهید. به دنبال برش های صاف با اندازه یکنواخت باشید و از گوشت های لبه دار (با برش های غیر صاف) اجتناب کنید. این امر به ویژه هنگام خرید مرغ صادق است. مرغ بی کیفیت همیشه خیلی خوب بریده نمی شود، به این معنی که هنگام برداشتن مفاصل و استخوان به تلاش زیادی نیاز دارید.

گوشت تازه

بافت گوشت تازه باید به این صورت باشد:

گوشت گاو باید سفت، متراکم و خشک باشد. فیبرهای عضلانی باید محکم و یکنواخت باشند. اگر به نظر می رسد که گوشت در حال پوسیدگی است، این مشکلات ممکن است به دلیل حمل و نقل نامناسب یا کیفیت پایین گوشت باشد. گوشت طیور نیز باید سفت و خشک باشد. اگر گوشت چسبناک یا چسبنده است، بهتر است از آن اجتناب کنید.

اگر با دقت به گوشت قرمز نگاه کنید متوجه بافت گوشت خواهید شد. اگر بافت گوشت عضلانی و سفت بود به این معنی است که برای پختن این چنین گوشتی باید زمان خیلی زیادی صرف کنید. اما اگر بافت گوشت نرم و یکدست بود، زمان کمی برای پختن این نوع گوشت نیاز است.

مقدار چربی گوشت را اندازه بگیرید.

گوشت تازه، آبدار تر و نرمتر می باشد که همراه با لکه های سفید و رگه های چربی است که در سراسر عضله پخش می شوند. گوشت گاو به دلیل چربی زیادی که دارد، بسیار با ارزش است و به گوشتی با طعمی فوق العاده معروف است. این نوع گوشت ها گران هستند. در مورد گوشت مرغ باید بگوییم که هر چه چربی این گوشت کمتر باشد کیفیت گوشت بالاتر می رود.

گوشت تازه

تاریخ انقضا روی بسته بندی گوشت تازه را بررسی کنید.

تاریخ انقضا و تولید در انتخاب گوشت نقش مهمی دارد. زیرا نشان می دهد که گوشت چقدر به فساد نزدیک است. همیشه باید گوشت را قبل از تاریخ انقضا یا بین تاریخ تولید و انقضا مصرف کنید. بعد از این تاریخ مصرف گوشت بسیار خطرناک است. مصرف گوشت هایی مانند گوشت چرخ کرده که از تاریخ انقضای آنها گذشته است، بسیار خطرناک میباشد. سعی کنید گوشت را قبل از تاریخ انقضای آن بخورید. در غیر این صورت می توانید آن را بدون خطر فاسد شدن گوشت، چند روز در یخچال نگهداری کنید.

هنگام خرید از فروشگاه به بسته بندی گوشت تازه دقت کنید.

در انتخاب گوشت تازه باید به نحوه بسته بندی گوشت توجه کرد. به دنبال هر گونه آسیب یا کثیفی روی بسته بندی گوشت باشید. اگرچه بسته بندی لزوماً بر کیفیت گوشت تاثیر نمی گذارد، اما می توان گفت که اگر بسته بندی گوشت سالم بود، گوشت تازه و با کیفیت خواهید داشت. اگر علائم کثیفی و آلودگی روی بسته بندی مشاهده کردید، احتمالاً گوشت شما کثیف شده و به سرعت فاسد می شود. به همین ترتیب در صورت آسیب دیدن بسته بندی، عناصر خارجی وارد بسته بندی گوشت شده و آن را خراب کرده است.

 

شاید این مطالب را نیز بپسندید:
طرز تهیه باقالی پلو با ماهیچه
طرز تهیه آبگوشت، بهترین غذای سنتی ایرانی

اشتراک گذاری این مطلب
متن دیدگاه