لیستی از 10 خورش محبوب ایرانی

زیبا کیانی
8 دقیقه

لیستی از خوشمزه ترین و بهترین خورش های ایرانی

خورش ها نوعی از غذاهای ایرانی هستند که نسب به غذاهای دیگر طبخ کمی پیچیده تری دارند. این نوع غذا معمولا در کنار برنج سرو می شود و یکی از اولین گزینه های برای مهمانی است. در ادامه لیستی از 10 خورش محبوب، پرطرفدار و خوشمزه ی ایرانی را برای شما آماده کرده ایم تا هم با این خورش ها بیشتر آماده شوید هم شاید کمکی برای انتخاب یک غذای مناسب برای وعده ی بعدی شما باشد.

  • خورش قورمه سبزی

قورمه سبزی

مطمئنا در هرلیستی از غذاهای ایرانی قورمه سبزی به عنوان اولین غذا معرفی خواهد شد. این خورش آن قدر در ایران پرطرفدار است که نمی توان گفت غذای اصیل کدام منطقه ی ایران است. واژه ی قورمه در کنار واژه ی قیمه در واقع به نوع خرد و تکه تکه کردن گوشت برمی گردد. گوشت قورمه از گوشت قیمه تکه های بزرگتری دارد و تا حدی دارای استخوان است.

طرز تهیه خورش قورمه سبزی مجلسی جا افتاده

شاید برایتان جالب باشد بدانید که محبوبیت این خورش آنقدر زیاد است که اولین شنبه از ماه آذر را روز قورمه سبزی نام گذاری کرده اند.

  • خورش قیمه

خورش قیمه سیب زمینی

وقتی اسم خورش قیمه می آید بیشتر ما به قیمه سیب زمینی فکر می کنیم، اما قیمه در واقع روشی است در تهیه خورش در مناطق مختلف ایرانکه شامل قیمه نثار، قیمه اردبیلی یا قیمه بادمجان و … می شود.

محبوبیت این خورش بسیار زیاد است به حدی که  در کشورهای همسایه ایران مثل عراق نیز نوعی از آن به نام قیمه علاچی رواج پیدا کرده است.

طرز تهیه قیمه نجفی عراقی اصل خوشمزه

یکی از ملاک های تشخیص آشپز خود از بد به جا آوردن اصالت و مزه اصلی خورش قیمه است.

  • خورش قلیه ماهی

خورش قلیه ماهی

یکی از بهترین و خوشمزه ترینغذاهای جنوبی قیله ماهی است. قلیه ماهی و یا قلیه میگو را می توان محبوب ترین خورش ایرانی در مناطق جنوبی ایران دانست که روش طبخ مخصوص به خود را دارد و همیشه روش اصیل آن خوشمزه ترین روش تهیه آن بوده است.

طرز تهیه قلیه ماهی خوشمزه و مجلسی جنوبی

شباهت این خورش با قورمه سبزی بسیار زیاد است و تفاوت اصلی آن ها شاید فقط استفاده از ماهی و میگو به جای گوشت معمول خورش قورمه سبزی باشد.

  • خورش خلال کرمانشاهی

خورش خلال یکی از مجلسی ترین خورش های شهر کرمانشاه محسوب می شود که در مراسم ها و ایام خاص تهیه می شود. دو عضو جدا نشدنی آن یعنی خلال بادام و زرشک سیاه را می توان نشان دهنده ی اصالت ایرانی این غذا دانست زیرا زرشک سیاه را شاید فقط در ایران پیدا کنید و خلال پسته و بادام نیز نمادی از آشپزی ایرانی هستند.

  • خورش بامیه

 

 

طرز تهیه خورش بامیه اصیل جنوبی خوشمزه و مجلسی با گوشت و مرغ

اصالت این خورش عربی است اما از آنجایی که در مناطق جنوبی ایران بسیار زیاد و با دستور پخت مخصوص طبخ می شود می توانیم آن را جز غذاهای ایرانی بدانیم

طرز تهیه خورش بامیه اصیل جنوبی

طرز تهیه خورشت بامیه خوشمزه با گوشت گوسفندی

ترکیب گوشت قرمز، بامیه و گوجه فرنگی با بو و عطر سیر تازه شما را مجذوب خود خواهد کرد و قطعا لذت امتحان کردن آن را از خاطر نخواهید برد.

  • خورش آلو مسما

این خورش خوشمزه در کنار فسنجان، مشهورترین خورش شهای شمالی هستند. همانطور که از اسم این خورش نیز مشخص است، آلو عضو اصلی این غذای بینظیر است. در این غذا می تونید از گوشت مرغ و یا گوشت اردک و یا از آلو قیسی و هم آلو سیاه استفاده کنید.

  • خورش کرفس

خورش کرفس یکی از غذاهای سنتی و بسیار خوشمزه ایرانی است که با دستورها و مواد بسیار متنوعی تهیه می شود، این خورش ایرانی شباهت بسیار زیادی به قورمه سبزی دارد با این تفاوت که از کرفس به عنوان ماده اصلی استفاده می شود.

طرز تهیه خورش کرفس مجلسی رستورانی

شاید خورش کرفس را امتحان کرده باشید و خوشتان نیامده باشد زیرا طرز تهیه خورش کرفس ریزه کاری های بسیار زیادی دارد که رعایت آن ها نیازمند تجربه بالایی در آشپزی است. خورش کرفسی را امتحان کنید که آشپز ماهری آن را پخته باشد.

  • خورش ماست اصفهان

تنها خورش ایرانی که سرد سرو می شود خورش ماست است؛ به همین دلیل آن را به عنوان دسر نیز سرو می کنند. تاریخچه خورش ماست به صورت دقیق مشخص نیست اما حداقل برای 150 سال است که این خورش جزئی ازسفره ی مردم اصفهان است.

طرز تهیه ی خورش ماست اصفهان

مواد اصلی این غذا را گوشت گردن گوسفندی، ماست چکیده، زعفران و شکر تشکیل می دهند که به مانند حلیم بافتی کشدار دارد. از آنجا که طرز تهیه خورش ماست پرزحمت و طولانی است، این غذا را در سفره های ایرانی کمتر می بینیم.

  • خورش آلو اسفناج

همانطور که اسم این خورش مشخص است مواد اصلی تشکیل دهنده یاین غذای اصیل ایرانی آلو و اسفناج است.

طرز تهیه خورش آلو اسفناج بهمراه نکات کلیدی

مرسوم ترین گوشتی که در این خورش استفاده می شود گوشت گوسفندی تازه است اما برخی به دلخواه از گوشت مرغ، بوقلمون و یا گوساله نیز استفاده می کنند.

  • خورش فسنجان

خورش فسنجان ایرانی

گرچه خورش فسنجان را در همه ی مناطق ایران تهیه می کنند اما این غذا یکی از غذاهای محلی شمال ایران است.  مواد اصلی این خورش بینظیر و خوشمزه گردو و رب انار هستند که باعث می شوند طعم لذیذ آن تا مدت ها زیر زبان شما بماند.

طرز تهیه خورش فسنجان با مرغ

این خورش نیز مثل خورش های مجلسی ایرانی دیگر انواع مختلفی دارد از جمله فسنجان گیلکی و فسنجان مازنی که مشهورترین انواع آن هستند.

سخن پابانی

در این مقاله، با هم به 10 تا از محبوب ترین و لذیذ ترین خورش های ایرانی آشنا شدیم که بسیار مناسب پخت روزمره و مهمانی هایمان هستند. در صورتی قصد تهیه ی هرکدام از این خورش ها را دارید پیشنهاد می کنم حداقل یکبار دستور پخت های جاست ایت را بررسی کنید شاید نکته ای بیابید که برایتان مفید باشد. با دنبال کردن برچسب خورش در وبسایت ما می توانید به دستور پخت خورش های بیشتری دسترسی داشته باشید.

اشتراک گذاری این مطلب
متن دیدگاه