7 دلیل خوابیدن پف کیک

زیبا کیانی
6 دقیقه

علت خوابیدن پف کیک و راه کاری برای جلوگیری از آن

فکر کنید که روز تولد یکی از عزیزانتان فرا رسیده است و شما تمام تلاش خود را میکنید تا بهترین کیک را برای آن روز تهیه کنید، اما زمانی که این کیک را از فر خارج می کنید، به سرعت پف کیک میخوابد و تمام زحمات شما به باد می رود. اما جای هیچ نگرانی نیست در این مقاله دلایل زیادی برای خوابیدن پف کیک ذکر شده است.

دمای پایین فر، قاتل اصلی پف کیک

دمای پایین فر مقصر اصلی محرومیت شما از یک کیک اسفنجی با بافتی مناسب است. پس سعی کنید دمای مناسب، برای پخت کیک را انتخاب کنید و بدانید که دمای مناسب برای هر کیک با کیک دیگر متفاوت است. بهتر است برای جلوگیری از این اتفاق، از دستور العمل هایی استفاده کنید که دمای دقیق را مشخص می کنند.

کیک را بعد از پخت کامل از فر خارج کنید

زمان پخت هر کیک و همچنین دمای مناسب برای آن با دیگری متفاوت است. در واقع خام بودن کیک یا بیش از حد پخته بودن، از دلایل خوابیدن پف کیک است. شما باید برای اطمینان از پختن کیک از روی ظاهر آن قضاوت کنید. رنگ طلایی رویه کیک نشانه پخت کامل آن است.

همچنین می توانید در چند جای کیک یک سیخ چوبی فرو کنید، اگر هنگام خارج کردن سیخ چوبی از کیک، بافت کیک به آن نچسبد یعنی کیک پخته است. اگر کیک کاملا پخته نشده باشد و فر را خاموش کنید، پف کیک به شدت کاهش می یابد. همچنین اگر قبل از پخت کامل کیک در فر را باز کنید کیک بافتی نامناسب خواهد داشت.

پف کیک

استفاده از شکر زیاد

باید مراقب میزان شکر مصرفی خود باشید و طبق دستور کیک از آن استفاده کنید. استفاده از شکر زیاد باعث چسبندگی مایه کیک می شود، دلیل اینکه پف کیک میخوابد همین است. همچنین باید در نظر داشته باشید که مصرف زیاد شکر برای سلامت بدن مفید نیست.

تکان دادن کیک در حین پخت

اگر حوصله کافی برای پخت کیک ندارید و عادت دارید قالب را مدام در فر بچرخانید، بهتر است از این کار صرف نظر کنید. تکان دادن کیک در حین پخت یکی از مهم ترین دلایل خوابیدن پف کیک اسفنجی است.

استفاده از بکینگ پودر اضافی

این فکر را از خود دور کنید که هر چه جوش شیرین یا بیکینگ پودر بیشتر استفاده کنید، پف کیک بیشتر می شود. در اکثر دستورالعمل ها، یک قاشق چای خوری بیکینگ پودر کافی است. استفاده بیشتر از این مقدار دلیل خوابیدن پف کیک است.

اگر دستور پخت شما به مخمر نیاز دارد، در استفاده از آن زیاده روی نکنید. استفاده بیش از حد از مخمر مانند جوش شیرین یا بیکینگ پودر می تواند باعث شود کیک خیلی سریع پف کند. قبل از اینکه مرکز کیک پخته شود، گاز حاصل از مواد مایه کیک در مرکز کیک جمع شده و پس از خروج از فر باعث فرورفتن مرکز کیک می شود.

نامناسب بودن مواد کیک

ناکافی بودن مواد اولیه یکی از علت های خراب شدن کیک است. اگر نسبت آرد به مواد دیگر کیک کم باشد، خمیر رقیق می شود و باعث می شود کیک در فر پف کند. اما به محض اینکه آن را از فر بیرون بیاورید، می بینید که پف کیک از بین می رود.

تغییر ناگهانی دمای کیک

بعد از خاموش کردن فر، کیک را چند دقیقه در فر نگه دارید تا دمای آن کم کم کاهش یابد. سپس کیک را از فر خارج کرده و صبر کنید تا کیک به دمای محیط برسد و بعد از آن کیک را از قالب خارج کنید. اگر کیک را در قابلمه می پزید، بهتر است 10 دقیقه بعد از پخت به آن زمان بدهید و سپس درب قابلمه را بردارید. خنک شدن فوری کیک دلیل خوابیدن پف کیک است.

پف کیک

چند نکته برای کشف علت خوابیدن پف کیک و پیشگیری از آن

  • پخت کیک نیاز به صبر دارد. از مخلوط کردن مواد تا زمان پخت کامل، عجله نکنید.
  • هرگز از موادی که برای پف کیک استفاده می شود مانند جوش شیرین، خمیر مایه و بیکینگ پودر به جای هم استفاده نکنید.
  • برای پف کردن بهتر کیک، قبل از هرکاری، مواد خشک را سه بار الک کنید. بعد از اضافه کردن مواد خشک به خمیر، آن را در یک جهت هم بزنید.
  • قبل از پختن کیک باید فر را از قبل گرم کنید تا کیک به خوبی پف کند.
  • قبل از پختن کیک، تخم مرغ را بیرون از یخچال بگذارید تا به دمای محیط برسد.

برچسب خورده:
اشتراک گذاری این مطلب
متن دیدگاه