ترفند های برای نگهداری از سبزی خوردن

زیبا کیانی
5 دقیقه

ایرانی ها غذاهای بسیار خلاقانه، مقوی و در عین حال ساده ای دارند که در کنار آنها از سبزی خوردن استفاده می شود. گیاهان بسیار مغذی هستند و به همین دلیل توصیه می شود در رژیم غذایی روزانه شما وجود داشته باشند. سبزی ها دارای منیزیم هستند، در نتیجه نقش مهمی در سلامت بدن دارند.

سبزی خوردن تقریبا با تمام غذاهای ایرانی سرو می شود. برخی از غذاهای ایرانی مانند کوفته، کباب و آبگوشت برای سرو با سبزی مناسب تر هستند.

سبزی خوردن شامل این گیاهان است:

ریحان، نعنا، ​​تره فرنگی، مرزه، جعفری، ترخون، تربچه، گشنیز، پیازچه، شوید، شنبلیله و شاهی. در ادامه به بررسی راهکارهای برای نگهداری صحیح از سبزیجات می پردازیم.

چگونه سبزیجات را تازه نگه داریم؟

اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید بلافاصله از سبزی خوردن استفاده کنید، سبزی ها را در جای خنک قرار دهید و سطح آن‌ها را با یک تکه پارچه مرطوب بپوشانید. آنها را برای مدت طولانی در این حالت نگهداری نکنید.

بسته بندی سبزیجات را یکی یکی باز کنید، سبزی ها را روی سطحی خشک، قرار دهید. ساقه ها و برگ ها را جدا کنید. سپس سبزی خوردن را بشوید و مصرف کنید. در غیر این صورت آنها را بسته بندی کنید و در یخچال قرار دهید.

نگهداری سبزی خوردن

این گونه گیاهان را بشویید:

بار اول، کافی است آن ها را در یک کاسه یا لگن به اندازه کافی بزرگ قرار دهید، لگن را با آب پر کنید تا 5 سانتی متر بالای سبزیجات را بپوشاند. اجازه دهید سبزی ها به مدت 5 دقیقه در آب باشند. سپس آب را خارج کنید و سبزی ها را آبکشی کنید. دوباره آنها را در لگن قرار دهید و آن را با آب پر کنید. این بار باید مقداری ضدعفونی کننده اضافه کنید. برخی افراد از ضدعفونی کننده های طبیعی مانند نمک یا سرکه استفاده می کنند که ثابت شده است که در نگهداری از گیاهان تازه موثر هستند. استریل کننده های شیمیایی گیاهان را خیلی سریع پژمرده می کنند.

روش های نگهداری از سبزی خوردن

اجازه دهید گیاهان تقریباً 10 دقیقه (و نه بیشتر) در آب و استریلایزر خیس بخورند، سپس آب سبزیجات را خارج کنید. گیاهان را برای بار سوم در آب تازه خیس کنید، چند دقیقه دیگر بگذارید و دوباره آب را دور بریزید. در حالی که گیاهان در آبکش هستند روی آنها آب بپاشید و آنها را با دست بمالید تا هرگونه کثیفی یا ضدعفونی کننده که روی برگ ها باقی مانده است، از بین برود. اجازه دهید گیاهان به اندازه کافی در آبکش باشند تا آب آنها گرفته شود.

سپس سبزی ها را روی یک پارچه تمیز بریزید و بگذارید 3 تا 4 ساعت بمانند. گیاهان را هر 30 دقیقه یکبار روی پارچه حرکت دهید تا کاملاً خشک شوند. حتی کمی رطوبت می تواند باعث پژمرده شدن گیاهان شود.

روش های مقرون به صرفه برای نگهداری از سبزیجات

  • روش اول: سبزیجات را در یک کاغذ تمیز بپیچید، یک پلاستیک دور کاغذ بپیچید و در یخچال بگذارید.
  • روش دوم: کف ظرف پلاستیکی را با یک حوله کاغذی بپوشانید، سبزی ها را در ظرف بریزید و سطح آنها را با کاغذ یا دستمال کاغذی بپوشانید، درب ظرف را بگذارید و در یخچال قرار دهید. هر چند وقت یکبار درب آن را باز کرده و سبزی های خشک شده را بررسی کنید.
  • روش سوم: می توانید به سادگی گیاهان را در یک کیسه پلاستیکی نگه دارید، سر آن را گره بزنید و در یخچال نگهداری کنید.

سبزی خوردن تازه

  • روش چهارم: اگر سبزی ها را نشویید، می توانید مدت بیشتری آنها را در یخچال نگهداری کنید. سبزیجات را در یک کیسه پلاستیکی بریزید، سر آن را گره بزنید و در یخچال بگذارید (می توانید از قبل یک کاغذ یا دستمال کاغذی در کیسه پلاستیکی قرار دهید). هر بار به اندازه ای که می خواهید از آنها استفاده کنید، بشویید و بقیه را در یخچال نگهداری کنید.

برچسب خورده:
اشتراک گذاری این مطلب
متن دیدگاه