روش شستن کلم بروکلی

آریانا
5 دقیقه

کلم بروکلی یکی از سبزی های پر طرفدار در بین کسانی است که طرفدار تغذیه سالم و رژیمی هستند. سر بروکلی بسیار پر و متراکم است به همین دلیل روش شستن کلم بروکلی متفاوت از بقیه سبزیجات می باشد. تراکم بالای قسمت بالای کلم بروکلی، جای ایده آلی برای رشد و تکثیر کرم ها و باکتری ها می باشد. این موجودات ریز با شستشوی معمولی توسط آب از بین نمی روند و باعث بیماری های گوارشی و روده ای می شوند. بنابراین برای مصرف این سبزی خوشمزه و پرفایده باید آن را با دقت بشویید.

کلم بروکلی از خانواده کلم بروکسل و گل کلم است. این سبزی منبع غنی فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی است. پس لازم است که روش شستن کلم بروکلی را یاد بگیرید و آن را در برنامه غذایی روزانه خانواده خود بگنجانید.

روش شستن کلم بروکلی با آب نمک

روش شستن کلم بروکلی با آب نمک یک راه ساده و سریع است. در این روش ابتدا داخل یک کاسه با سایز مناسب، آب سرد را با نمک ترکیب کنید. سپس کلم بروکلی را داخل کاسه قرار دهید به طوری که سر کلم رو به پایین باشد. ساقه کلم را در دست بگیرید و چند بار بچرخانید. این کار به سریع تر خارج شدن آلودگیها کمک می کند. 15 الی 20 دقیقه کلم را در آب نمک نگه دارید.

کرم ها و موجودات ریز موجود در سر کلم در اثر تماس با آب سرد و نمک بیرون خواهند آمد. سپس آب آلوده را خالی کنید و کلم را زیر آب شیر بگیرید تا نمک اضافی از آن خارج شود. چند بار سر بروکلی را بتکانید تا کرم های باقی مانده بریزند. حالا می توانید کلم بروکلی را روی پارچه نخی قرار دهید تا کاملا خشک شود. پس از خشک شدن می توانید بروکلی را در ابعاد دلخواه ببرید و به صورت خام یا پخته سرو کنید.

خشک کردن بروکلی

شستشوی سبزی کلم بروکلی با سرکه

کاسه نسبتا بزرگی را به نسبت 3 به 1 از آب و سرکه پر کنید. محلول را خوب مخلوط کنید و کلم بروکلی را داخل کاسه قرار دهید به طوری که کل کلم داخل محلول غوطه ور شود. کلم بروکلی را داخل محلول بتکانید تا آب و سرکه با همه قسمت های آلوده کلم تماس داشته باشد. سپس به مدت 20 دقیقه کلم بروکلی را در محلول رها کنید. آب حاوی کرم و آلودگی ها را خالی کنید و کلم بروکلی را زیر آب شیر بگیرید. همزمان گل های کلم و ساقه آن را با دست یا برس مناسب بشویید.

روش شستن کلم بروکلی با سرکه گرچه در مقایسه با شستشو با آب نمک زمان بیشتری نیاز دارد اما قدرت سرکه در از بین بردن آلودگی ها بیشتر از آب نمک است. دقت کنید که کلم بروکلی را بیشتر از نیم ساعت داخل محلول آب و سرکه قرار ندهید چرا که کلم سرکه را به خود جذب کرده و طعم تلخی می گیرد.

شستشوی کلم بروکلی با آب جوش

روش شستن کلم بروکلی با آب جوش یکی از ساده ترین و مطمئن ترین راه ها برای پاکسازی کلم از آلودگی ها است. برای این کار تنها کافی است کلم بروکلی را به مدت 3 دقیقه در آب در حال جوش قرار دهید.

بروکلی

سخن آخر

دانستن روش شستن کلم بروکلی به شما امکان می‌دهد تا از این سبزیجات محبوب و مغذی به بهترین شکل استفاده کنید. با دنبال کردن نکات مهم در انتخاب، شستشو و طبخ کلم بروکلی می‌توانید طعم لذیذ و ارزش غذایی فوق‌العاده آن را به‌دست آورید.

پرسش‌های متداول

  1. آیا کلم بروکلی می‌تواند به عنوان یک غذای کامل مصرف شود؟ بله، کلم بروکلی حاوی مواد مغذی زیادی از جمله ویتامین‌ها و مواد معدنی است که به عنوان یک غذای کامل می‌تواند مصرف شود.
  2. آیا می‌توانم کلم بروکلی را تازه‌تر از زمان خرید نگهداری کنم؟ بله، می‌توانید کلم بروکلی تازه‌تر نگهداری کنید با نگهداری آن در یخچال در ظرفیت بسته‌بندی مناسب تا حدود چند روز.
  3. چگونه می‌توانم کلم بروکلی را در فریزر نگهداری کنم؟ برای نگهداری بلندمدت کلم بروکلی، می‌توانید آن را بلافاصله بعد از خرید منجمد کنید و در کیسه‌های نگهداری مناسب در فریزر قرار دهید.
  4. آیا می‌توان کلم بروکلی را به صورت خام مصرف کرد؟ بله، می‌توانید کلم بروکلی را به صورت خام در سالاد‌ها یا به‌عنوان تنقلات مصرف کنید. اما دقت کنید که شستشوی دقیق آن را انجام دهید.

برچسب خورده:
اشتراک گذاری این مطلب
متن دیدگاه